FAQ

Často kladené otázky

Určitě máte spousty otázek k duálnímu vzdělávání, k řemeslům, k systému studia atd. Připravili jsme pro vás ty nejčastěji kladené dotazy. Pokud zde nenajdete svoji odpověď, napište nám. Rádi vám pomůžeme.

Kontaktujte nás

Žáci a rodiče

Může, ale nemusí. O řemeslníky je velký zájem už během učení, škola zajišťuje praxi všem oborům.

Rozhodně ano. Pro žáky z řemeslných oborů platí 100% uplatitelnost na trhu práce. Navíc se může po získání praxe osamostatnit.

Všichni žáci devátých tříd dostanou Atlas školství středních škol, ve kterém jsou Dny otevřených dveří uvedeny. Dále si je mohou zjistit na webových stránkách SŠ nebo v záložce Bude vás zajímat.

Ukončení povinné školní docházky je podmínkou pro podání přihlášky na SOU nebo SŠ.

Doporučujeme poradit se například v pedagogicko-psychologické poradně/ s lékařem, zda je vybraný obor pro žáka vhodný, zda je schopen ho zvládnout.

Ujasnit si směr – který obor je žákovi nejbližší pro budoucí uplatnění.

Doporučujeme zvolenou školu navštívit, prohlídnout si také jejich webové stránky, aktivity školy, i spolupráci s firmami, nepodcenit reference nebo doporučení.

Firmy

V první řadě si ujasnit formu spolupráce – zda firma uvažuje o nárazové spolupráci nebo třeba o stipendijním programu. Pak vybranou školu oslovit.

Dotace jsou určeny podle zákona, je možné získat stipendia, prémie, úlevy na daních apod. Viz pro firmy.

Firma si společně se školou vychovává své budoucí pracovníky. Žáci si již během praxe osvojí pracovní návyky a mohou být užitečnými zaměstnanci. Firmy mohou čerpat dotace i daňové úlevy od státu viz záložka pro firmy.

Budovat dobré jméno řemesel, zdůraznit potřebu, prestiž řemeslníků. Stavět na historicky dobrém jménu českých mistrů řemesla. Oslovit výchovné poradce ZŠ i rodiče.

Prozatím žádný oficiální seznam neexistuje. Každá škola má své spolupracující firmy, ale i toto chce projekt duálního vzdělávání v ČR řešit.